Podstawa prawna:
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie obowiązku, wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokości podatku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystania przedmiotu opodatkowania, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zdarzenie.
Wymagane dokumenty:
Osoby prawne, jednostki organizacyjne, spółki nieposiadające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne KOWR i Lasów Państwowych będące właścicielami, posiadaczami, użytkownikami wieczystymi gruntów obowiązane są:
Obliczony w deklaracji podatek rolny należy wpłacać bez wezwania w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada na rachunek Urzędu Gminy w Rąbinie Pomorski Bank Spółdzielczy w Świdwinie 59858100040000046220000001
Miejsce złożenia dokumentów:
Sekretariat Urzędu Gminy - pokój nr 9
Tryb odwoławczy:
Odwołanie od decyzji wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie, za pośrednictwem Wójta Gminy Rąbino, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Odwołanie składa się w Sekretariacie Urzędu Gminy w Rąbinie - pokój nr 9.
Jednostka odpowiedzialna:
Podinspektor ds. wymiaru podatków i opłat, pokój nr 11, telefon 94 3643347 wew. 39
UWAGI:
A. Zwolnienia i ulgi udzielane na wniosek.
1. Zwalnia się od podatku rolnego na okres 5 lat grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nie przekraczającej 100 ha, będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży, będące przedmiotem umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste, wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, objęte w trwałe zagospodarowanie.
Po upływie 5 letniego okresu zwolnienia stosuje się ulgę w podatku rolnym, polegającą na obniżeniu podatku w pierwszym roku o 75% i w drugim roku o 50%.
2. Ulga inwestycyjna – przysługuje w przypadku modernizacji lub budowy budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska. Ulga wynosi maksymalnie 25% poniesionych, udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat lub do wyczerpania limitu.
3. Zwalnia się od podatku rolnego grunty:
B. Zwolnienia ustawowe:
C. W przypadku nie wpłacenia raty podatku w ustawowym terminie wysyłała się upomnienie. W przypadku dalszego uchylania się od zapłaty wystawia się tytuł wykonawczy i przesyła do urzędu skarbowego (właściwego ze względu na siedzibę podatnika), celem podjęcia czynności egzekucyjnych.
D. Na wniosek podatnika ze względu na „ważny interes podatnika” lub „ważny interes publiczny” organ podatkowy może:
1) na podstawie art. 67 a § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.):
2) na podstawie art. 67 a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.):
3) na podstawie art. 67 a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa:
Wnioski o odroczenie terminu płatności do 6 miesięcy i o umorzenie zaległości podatkowej zwolnione są od opłaty skarbowej.