Podstawa prawna
Podstawę opodatkowania podatkiem rolnym stanowi:
Podatek rolny za rok podatkowy wynosi:
Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość podatku, a w szczególności nastąpiła zmiana sposobu wykorzystania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.
Wymagane dokumenty:
W formularzu IR -1 należy podać dane dotyczące gruntów podlegających opodatkowaniu. W załączniku do informacji o gruntach ZIR-1 należy podać dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu. W załączniku do informacji o gruntach ZIR-2 należy podać dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania. W przypadku konieczności dokonania korekty informacji z uwagi na wygaśnięcie obowiązku podatkowego lub wystąpienie zmian mających wpływ na wysokość podatku do formularza IR -1 należy dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyny korekty.
Miejsce złożenia dokumentów:
Sekretariat Urzędu - pokój Nr 9
Termin i sposób załatwienia sprawy:
W terminie 1 miesiąca od dnia złożenia formularza informacji IR -1 wraz z załącznikami ZIR-1, ZIR-2 wydawana jest decyzja w sprawie ustalenia lub zmiany wymiaru podatku rolnego uwzględniająca przysługujące zwolnienia i ulgi. W tym samym terminie wydawana jest decyzja w sprawie ulg, umorzeń, rozłożenia na raty, odroczenia terminu płatności podatku i zaległości podatkowych.
TRYB ODWOŁAWCZY:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie za pośrednictwem Wójta Gminy Rąbino, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Jednostka odpowiedzialna:
Podinspektor ds. wymiaru podatków i opłat, pokój nr 11, telefon 94 3643347 wew. 39
UWAGI:
A. Zwolnienia i ulgi stosowane na wniosek podatnika.
1. Zwalnia się od podatku rolnego na okres 5 lat grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nie przekraczającej 100 ha, będące przedmiotem: prawa własności, prawa użytkowania wieczystego, umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste oraz grunty wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa , objęte w trwałe zagospodarowanie.
Po upływie okresu 5 letniego zwolnienia stosuje się ulgę w podatku rolnym, polegającą na obniżeniu podatku w pierwszym roku 0 75% i w drugim roku o 50%.
Zwolnienia i ulgi z tytułu nabycia gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w drodze umowy sprzedaży nie stosuje się, jeżeli przedmiotem nabycia są grunty objęte uprzednio przez nabywcę w trwałe zagospodarowanie.
Za trwale zagospodarowanie uważa się objęcie gruntów w dzierżawę lub użytkowanie na okres nie krótszy niż 10 lat.
2. Zwalnia się od podatku rolnego grunty:
3. Ulga inwestycyjna - w przypadku modernizacji lub budowy budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska. Ulga wynosi
maksymalnie 25% poniesionych nakładów i nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat lub do wyczerpania limitu.
B. ZWOLNIENIA USTAWOWE - STOSOWANE Z URZĘDU:
C. TERMINY PŁATNOŚCI PODATKU ROLNEGO -WYMIENIONE W DECYZJI PODATKOWEJ:
I rata - do 15 marca każdego roku,
II rata - do 15 maja każdego roku,
III rata - do 15 września każdego roku,
IV rata - do 15 listopada każdego roku.
D. WPŁAT PODATKÓW MOŻNA DOKONYWAĆ U INKASENTÓW (SOŁTYSÓW), NA INDYWIDUALNY RACHUNEK BANKOWY - Pomorski Bank Spółdzielczy w Świdwinie wskazany w decyzji podatkowej.
Po upływie terminu płatności raty podatku wystawia się upomnienie. Zaległość winna być uregulowana w terminie 7 dni.
W przypadku dalszego uchylania się od zapłaty wystawia się tytuł wykonawczy i przesyła do Urzędu Skarbowego, (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika) celem podjęcia czynności egzekucyjnych.
E. Na wniosek podatnika ze względu na "ważny interes podatnika" lub "ważny interes publiczny" organ podatkowy może :
1) na podstawie art. 67a § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.):
2) na podstawie art. 67a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa
3) na podstawie art.67 a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa:
umorzyć zaległość podatkową z tytułu podatku rolnego (wniosek należy złożyć po upływie terminu płatności).
Wnioski o odroczenie terminu płatności do 6 miesięcy i umorzenie zaległości podatkowej są zwolnione od opłaty skarbowej.