Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, jest udostępniana na wniosek. Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem, chyba, że środki techniczne, którymi dysponuje Urząd, nie umożliwiają udostępnienia informacji w sposób i w formie określonych we wniosku. Odmowa udostępnienia informacji publicznej następują w drodze decyzji.
Każdemu przysługuje, z zastrzeżeniem art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej, prawo dostępu do informacji publicznej.
Zgodnie z art. 5 ustawy, prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych.
Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej:
Jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej na wniosek, Urząd ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, Urząd pobiera od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
Wysokość opłat za nośniki informacji publicznej, na których udostępniana jest informacja publiczna w związku ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia:
1) koszt kserokopii:
a) czarno-białej w formacie:
- A 4 – 0,50 zł/odbitka*,
- A 3 - 1,00 zł/odbitka*,
b) kolorowej w formacie :
- A 4 - 2 zł/odbitka*;
2) koszt wydruku:
a) czarno-białego w formacie A 4 – 0,50 zł/za stronę*;
b) kolorowego w formacie A 4 – 2 zł/za stronę*;
3) utworzenie elektronicznej kopii dokumentu (skanowanie)- 1,00 zł/odbitka;
4) zapis na jednej:
a) płycie CD/DVD wraz z nośnikiem -3,00 zł,
b) dyskietce 3,5” wraz z nośnikiem- 2,00 zł;
5) Przesłanie kopii dokumentów lub danych przesyłką pocztową- według cennika usług Poczty Polskiej S.A.;
6) Przesłanie kopii dokumentów lub danych przesyłką kurierską- według cennika usług firm świadczących usługi kurierskie;
7) Przesłanie kopii dokumentów lub danych przy pomocy faksu- wyliczona przy uwzględnieniu czasu przesyłki i kosztu połączenia telefonicznego wg cennika operatora usług.
W przypadku gdy wysokość w/w opłat w sposób oczywisty nie pokrywa rzeczywistych kosztów udostępnienia informacji publicznej, opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
adres korespondencyjny:
Urząd Gminy Rąbino
Rąbino 27
78-331 Rąbino
Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w terminie 14 dni podmiot obowiązany do jej udostępnienia powiadamia w tym terminie o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku
Do decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej oraz decyzji o umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, z tym że:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie za pośrednictwem Wójta Gminy Rąbino.